İptal ve İade Koşulları

Siparişimi iptal edebilir miyim? Ürünler verildikten sonra siparişi iptal etmek mümkün mü?
Siparişiniz kargoya teslim edilmemişse, [email protected]'a e-posta yolu ile talebinizi iletebilir veya 0506 096 79 90 nolu hattı tuşlayarak tarafımıza bildirebilirsiniz. Sipariş iptali talebiniz onaylandıktan sonra, siparişinizin ödemesi kredi kartınız alındı ​​ise; kartınıza iade işlemi yapılacaktır. Geri ödemeler banka iç süreçlerine bağlı olarak göstermekte ve gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu durumları bankanız üzerinden takip rica ederiz. Ayrıca taksitli ödemelerin iadesi banka süreçleri gereği taksitli olarak yapılmaktadır. 
 
butiksepeti.com'dan satın almış olduğum ürünleri nasıl iade edebilirim?

Mesafeli Satış Sözleşmesinin Cayma Hakkı maddesi müşterimiz müşterimiz veya gösterdiği adresteki kişi / kuruluşa tesliminden itibaren 14 (dört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin cayma hakkını kullanabiliriz. Cayma hakkının çiğnendiği için ürünün üretim sözleşmesinin 9. maddesinde belirtilen cayma hakkı kullanılamayacak ürünlerden alınmalıdır. 
 
Geri ödeme

İade talebiniz onaylandığında, iade bedeliniz otomatik olarak alışverişinizin kredi verildi kartına iade edilir.İade bedelinizin kartınıza ulaşması, ilgili bankanın iç süreçlerine bağlı olarak göstermekte ve gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu durumları bankanız üzerinden takip rica ederiz. Ayrıca taksitli ödemelerin iadesi banka süreçleri gereği taksitli olarak yapılmaktadır. 
 
İadem farklı banka / kredi kartına yapılır mı?

İadeler bankaların online ödeme sistemleri üzerinden yapılmaktadır. Sınırlamaları gereği, iade sadece ödeme için kullanılan karta ve ödeme tipine uygun olarak yapılmaktadır. 
 
İadesi onaylanan ürünlerimin iadesi banka hesabıma / kredi kartıma ne zaman ulaşacak?

İade bedelinin kredi kartınıza / iletişimi ilgili bankanın süreçlerine bağlı olarak göstermekte ve gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu durumları bankanız üzerinden takip rica ederiz. Ayrıca taksitli ödemelerin iadesi banka süreçleri gereği taksitli olarak yapılmaktadır. 
 
Tüzel kişi iadeleri

butiksepeti.com'dan siparişinizi tüzel kişi olarak verd kabul ve firma adına fatura kestirip, iade talepleriniz için “iade faturası” kesmeniz gerekmektedir. İade faturası, alışveriş faturasının adına kesildi kurum tarafından, alışverişe dair kargo bedeli dahil edilmeden kesilir ve butiksepeti.com'a iletilir. İade faturası kesilmeyen ve butiksepeti.com'a ulaştırılmayan iade talepleri gerçekleştirilemeyecektir. Tüzel kişi olarak butiksepeti.com'dan satın alındı ​​​​teslimleri bireysel müşterilerle aynıdır.